Naujienos

 • 04 May Pasitikėjimu grįstas valdymas

  Beveik prieš metus mūsų komanda nusprendė tyrinėti pasitikėjimo pasireiškimą ir principus organizacinėje kultūroje. Tyrimas yra besitęsiantis procesas, tačiau tam tikri elementai jau ryškėja. Kadangi tema yra itin aktuali viruso apspręstoje aplinkoje, mūsų partneriai paprašė pasidalinti įžvalgomis šįkart su visais Lietuvos bibliotekų vadovais.
  Ruošiame pranešimą ir laukiame karantino pabaigos.

 • 06 Apr LRBP sprendiniai

  Mūsų komanda intensyviai dirbo ties Lietuvos Respublikos Bendrojo Plano (LRBP) kultūros dalimi. Jos analize ir tolimesniu vystymu nacionaliniu mastu. Rezultatai buvo pripažinti LR Prezidentūros išskiriant, jog šis dokumentas bus pagrindinis kreipiant Lietuvą gerovės valstybės link. Norint paspartinti procesą, mes kartu su nauja komanda pradedame kurti LRBP sprendinius taikymui.

  Daugiau apie LRBP čia.

 • 30 Mar Darnus judumas išlieka prioritetu

  Vertiname COVID-19 situacijos rimtumą, tačiau suprantame ir tai, jog ji laikina. Tad skatiname iniciatyvas, kurios padės sukurti geresnę miesto gyvenamąją aplinką. Ištuštėjus gatvėms ir turint kiek daugiau laisvo laiko, kviečiame atsakyti į keletą klausimų, taip padedant kurti geresnį miestą visiems.

  Pradėti procesą čia.

 • 13 Mar COVID-19 įpareigoja galvoti apie darbą kitaip

  Šiuo metu dėl susiklosčiusios situacijos dauguma organizacijų pradeda darbuotis nuotoliniu būdu. Suprantame, kad tai yra naujas ir nežinomas darbo pobūdis daugumai įmonių.
  Todėl mūsų komanda pateikia kelias antropologines įžvalgas, kaip sėkmingiau ir kokybiškiau įveikti šį darbo pobūdžio pasikeitimą.
  Laikas grįžti prie susitelkimo darant veiksmus, kurie gerina. Tai daryti kartu. Ir tai mus padarys stipresniais.

  Įžvalgos čia.

  Piešinys: Charlie Mackesy

 • 02 Mar Humanizuoti sostinės senamiestį

  Kiekvienas sprendimas turi savo išeities tašką ir jo kontekstą. Mūsų komandos darbas ties darniu judumu miestuose identifikavo automobilio-perspektyvą kaip tokį išeities tašką. Tai lemia visus sprendimus ir poveikio matavimo vertes procese.
  Dėl šios priežasties, dirbdami ties Vilniaus senamiesčio humanizavimo projektu, nusprendėme atskleisti šį elementą keliais elementariais veiksmas: įtraukti bendruomenę, kur vykdysime eksperimentus vietoje piloto, viešai aktualizuoti probleminio taško kuriamą situaciją.

 • 03 Feb Atskleisti regiono identitetą

  Integralus strategijos vystymas kviečia sprendimų priėmėjus įvertinti turimus resursus, identifikuoti aktualias tendencijas ir suprasti žmogiškąjį kontekstą, kuriame veikiama. Toks supratimas kuria tvarią kryptį judėti į priekį. Tačiau tikslai yra vertingi tik tuomet, kai kyla iš autentiško pagrindo, būtent todėl regiono strategijos kūrimą mes pradėjome nuo bendrų vertybių atskleidimo dirbtuvių.
  Subūrėme aukščiausio lygio regiono politinę komandą, kurie kartu identifikavo vertybes, siejo jas su darnaus vystymosi tikslais, ir siekė susitarti dėl jų įgyvendinimo regione.

  Daugiau informacijos Asociacija "Klaipėdos regionas" tinklapyje.

 • 20 Jan Jungti bendruomenę reiškia tapti pažeidžiamu

  Bendruomenė šiandien tapo itin linksniuojamu žodžiu nekilnojamo turto projektuose, masinėse marketingo kampanijose, produktų inovacijų cikluose. Iš efemeriško raidžių junginio jis tapo plakato antraštės vertu elementu. Tačiau dažniausiai bendruomeniškumas tik ir lieka teksto ant popieriaus lapo teritorijoje. Galima būtų vardinti įvairias kultūrines priežastis tokiai situacijai formuotis, tačiau mūsų patirtis praeitais metais nurodė į vieną.
  2019 metais turėjome garbės dirbti su Vilniaus miesto savivaldybe jungiant bendruomenes su vystomais infrastruktūriniais objektais mieste. Natūralu, kad toks veiksmas yra būtinas. Bendruomenė yra pagrindiniai erdvės naudotojai ir išsamiausias informacijos šaltinis ją kuriant. Tokių susitikimų mūsų komanda sukūrė daug. Ši patirtis parodė, kad tikram dialogui gimti reikia vystytojams nebijoti parodyti savo pažeidžiamumą ar nežinojimą. Ir tai yra ne frazė, o aiškią struktūrą turinti strategijos ašis. Tik tokiu būdu formuojasi tvarumas miestuose.

 • 25 Nov Kultūra regionų augimui

  Įvairios organizacijos sprendimus, susijusius su toliau esančiais žmonėmis, priima arogantiškai. Lengva pradėti manyti, kad tai, kas matoma iš stiklinio dangoraižio ir yra tai, kas vyksta konkrečioje vietoje. Dažnai pradedame kalbėti tikslinėms auditorijoms, nežinant jiems suprantamos kalbos Mūsų persketyva yra kitokia. Mes einame į konkrečią vietą, ir būname tol, kol vieta pradeda mums kalbėti.
  Šį kartą mūsų komanda vykdė kūrybines dirbtuves Šilų miestelyje su tikslu skatinti regionų vystymasi Lietuvoje. Tai pirmieji žingsniai plačiau kalbanat apie Lietuvos Respublikos Bendrojo Plano 2030 praktinį įgyvendinimą Mūsų tikslas buvo atrasti ir papasakoti prasmingas istorijas, įgalinančius tolimesnius žingsnius.

  Interviu

 • 18 Nov Xwhy dalyvauja atrenkant inovatyvius urbanistinius projektus

  Kūryba dažnai tam tikra reiškia ir destrukciją. Kiekvienas kūrybinis žingsnis reikalauja vienokios ar kitokios aukos (medžio, laiko ir pan.). Todėl yra būtina atsakingai ir įdėmiai rinktis ką, kada ir kaip kurti. Kitu atveju, prarandama daugiau nei atrandama.
  Actors of Urban Change programa dirba būtent šia kryptimi: “Spręsti šiandienos kompleksines urbanistines problemas efektyviai, mums reikia naujo būdo veikti: bendradarbiauti tarp sektorių ir sienų; jungti vietines kultūras ir vietinių balsus į ateities bendruomenes formuojantį procesą - bendrą ir ilgalaikį.”
  Mes didžiuojamės galėdami padėti Actors of Urban Change renkantis tinkamiausius projektus ateities augimui ir finansavimui. Būtent Berlyne Xwhy partneris Žemartas Budrys kartu su pasaulyje pripažintais urbanizmo profesionalais Charles Landry, Clothilde Sauvages, Matthias Einhoff, Marta Klepo and Agnieszka Surwillo-Hahn dirbo ilgai tam, kad priimtų teisingus sprendimus ir pasirinktų kokybiškiausius projektus įgyvendinimui.

 • 04 Nov Pasitikėjimu grįstas valdymas

  Skaitmeninių įrankių gausa ir virtualių pasaulių įsigalėjimas žmogui didina galimybių lauką ir tuo pačiu kuria vis kompleksiškesnę kasdienybę. Visa tai, kas buvo suprantama, tapo nauja. Šis jausmas griauna pasitikėjimo struktūrą ir verčia ją formuotis nuo pradžių. Dirbdami su įvairiais klientais, šį fenomeną pastebime visur - nuo finansinių paslaugų rinkos iki viešojo sektoriaus realijų.
  Praktinis tokios situacijos įvardinimas sprendimu yra Švedijos valstybės įkurta Pasitikėjimo agentūra. Šis žingsnis yra problemos aktualumo įrodymas bei šiaurės valstybių požiūris į pasitikėjimo kultūrą - savo tikrąjį auksą. Mūsų komanda buvo pakviesta moderuoti renginį apie pasitikėjimu grįstą viešąjį valdymą, kur turėjome galimybę pasidalinti ir savo patirtimis apie pasitikėjimo kūrimo principus: artimumą, pažeidžiamumą, atvirumą, pastovumą.

  Nuotrauka: Annie Spratt

 • 16 Sep Praktika su "Bring Together Lithuania"

  Praktika yra įdomus fenomenas, savo identiteto formavimu siekiantis ir pameistrystės laikus. Jos suteikimo ir atlikimo tema galėtų būti atskiras tyrimas. Startuolių kultivuojama nemokamos praktikos idėja arba save aukštinančių organizacijų perspektyva, jog jiems praktikantai turi būti dėkingi už galimybę, - iškreipia itin įdomų ir naudingą šios srities paveikslą. Tačiau yra ir tokių organizacijų kaip “Bring Together Lithuania”, kuri lengvais, bet giliais potepiais taiso padarytą žalą.
  Turėjome galimybę ir mes prisidėti. Ūla (iš Čikagos) prisijungė prie mūsų padėti Vilniui kokybiškiau įsisąmoninti miesto daržininkystės (ang. urban gardening) koncepciją ir strategiškai brėžti taikymo modelį. Sakė ši praktika paskatino ją tikslingai dėliotis planą grįžti į Lietuvą.

  Daugiau informacijos apie programą čia

  Nuotrauka: Caroline Attwood

 • 12 Sep Naujoji miestų daržininkystė

  Mes kuriame miesto daržininkystės strategiją Vilniui! Miesto daržininkystė apima socialines, kultūrines, ekonomines ir ekologines praktikas. Kiekviena vieta gali rasti savo požiūrį, kaip turėtų būti vystoma miesto daržininkystė priklausomai nuo esamo konteksto. Labai svarbu, kad kiekvienas miestas turėtų veikiantį modelį, kaip stiprinti vietines bendruomenes ir jų daržininkystės praktikas, nes daržininkystė ne tik suteikia galimybes turėti šviežią ir kokybišką maistą, bet ir steigia žmonių ir gamtos bendravimą mieste. Mes sprendžiame klausimą, kokia yra miesto daržininkystė žmonių įsivaizdavime šiandien Vilniuje.

  Nuotrauka: Markus Spiske

 • 02 Jul Žmogiškieji ištekliai ir santykis su klientų keliami į aukštesnį lygmenį

  Skubame su džiaugsmu pranešti apie svarbų pokytį žmogiškųjų išteklių ir santykio su klientais srityse. Mūsų partneris, kuris tiesiogiai yra įsitraukęs į Sype platformos kūrimą ir vystymą, sutarė su Pulsetip kompanija dėl partnerystės. Šis žingsnis reiškia, kad Sype jau artimu metu taps geriausia žmogiškųjų išteklių ir klientų grįžtamojo ryšio platforma Europoje. Bona fortuna tibi!

  Daugiau informacijos čia

  Nuotrauka: Gilles Lambert

 • 27 May Įžvalga iš “The Future of Everything” konferencijos Niujorke

  Norėdami gauti daugiau turinio apie rinką lemsiančias tendencijas, nukeliavome į vieną geriausių pasaulyje renginių apie ateitį - Wall Street Journal organizuotą “The Future of Everything” konferenciją Niujorke. Dalyvių sąrašą sudarė tokie ekspertai kaip ESPN prezidentas, Warby Parker vadovas, Vašingtono Wizards savininkas, Reddit įkūrėjas ir t. t.

  Esminė įžvalga iš konferencijos: inovacija (kaip organizacijos tikslas pats savaime) devalvuoja, o kultūra (kaip naudos kūrimo principas) tampa labiausiai linksniuojamu žodžiu nuo The Daily Show kūrybinės komandos iki Slack kompanijos vadovo.

  Plačiau apie konferenciją čia

 • 29 Apr Bibliotekos yra kultūros lopšys

  Bibliotekos yra kultūros lopšys bendruomenėse. Todėl tai, kas ir kaip vyksta jose, daro didelę įtaką bendram regiono vystymuisi. Mes keliavome pasidalinti savo tyrimų ir darbo ties valstybine kultūros strategija patirtimis į tarptautinę bibliotekininkų konferenciją “Bibliotekų galimybės ir potencialas įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus.”

  Konferencija

 • 24 Apr Prasmė kuria pelną

  2017 m. balandžio mėn. nusprendėme pasidalinti savo įžvalgomis apie prasmės ir naudos santykį verslo kontekste paprastai. Dviems metams prabėgus, versle apie prasmę vis dar kalbama retai ir atsargiai, todėl kviečiame iš naujo atrasti šį tekstą.

  Straipsnis

  Nuotrauka: Reuters

 • 16 Apr Besikeičiantis žmonių santykis su pinigais

  Pinigų skaitmenizacija ir technologijų įsigalėjimas transformavo žmonių kasdienybę. Esami standartiniai sprendimai iš esmės tik daro procesą greitesniu. Tokia logika netenkina tikrųjų žmonių poreikių, susijusių su greitais ir lėtais pinigais.

  "Red associates" video tiksliai nusako šią situaciją.

  Šaltinis: Vimeo

 • 07 Apr Kaip atsiranda tikra inovacija

  Prieš tris metus šiandien buvo išspausdintas mūsų straipsnis apie tai, kaip atsiranda tikra inovacija. Jo turinys yra visa dar aktualus ir dabar, nes inovacijos gimimo esmė lyg ir nepasikeitė.

  Straipsnis

  Nuotrauka: Wikipedia

 • 02 Apr Statistinis reikšmingumas keliauja į pensiją

  Statistinis reikšmingumas mokslinėje bendruomenėje yra vienas pagrindinių būdų įvertinti situaciją. Nuspręsti ar tai svarbu, ar ne. Deja, tamsioji šio proceso pusė ilgai buvo ignoruojama. Toks kategorizavimas, kuris svarbius ir realius faktus prilygina neegzistiuojantiems dalykams, yra klaida.
  Jau ir prestižinis mokslo žurnalas kvestionuoja statistinio reikšmingumo poreikį iš esmės.
  Straipsnis

  Iliustracija: David Parkins

 • 01 Apr Stasio Eidrigevičiaus menų centrui 3 mln. EUR

  Mūsų konsorciumo pateikta paraiška pritraukė 3 mln. EUR investicijų Stasio Eidrigevičiaus menų centro įkūrimui Panevėžyje.
  Infrastruktūros įveiklinimas dažnai prasideda nuo efektyvaus lėšų pritraukimo. Standartiniems projektams yra tinkami šabloniniai rašymo būdai. Tačiau kai norima kokybiškiau atskleisti vietos ir idėjos identitetą per infrastruktūros kūrimą, reikia kitokio požiūrio tiek į bendravimą su kūrėjais, tiek į pačią rašymo struktūrą.

  Plačiau

  Nuotrauka: Penevėžio miesto savivaldybės administracijos

 • 04 Mar Nauja tapatybė. Nauja pradžia. Kodėl ir kur link?

  Naujo pobūdžio tyrimų ir konsultacijų agentūrą įkūrėme tryse, būdami itin skirtingų pomėgių ir gebėjimų. Nors visų mūsų kelias prasidėjo filosofijos studijomis, po jų sekė skirtingi tarpdisciplininiai ieškojimai. Matydami kontekstualaus požiūrio stoką versle ir viešajame sektoriuje, nusprendėme rasti būdą, kaip taikyti humanitarinius mokslus, sprendžiant elgesio pokyčio, infrastruktūros įveiklinimo ir duomenų įprasminimo iššūkius. Taip gimė Xwhy supratimo agentūra .

  Rinkų nepastovumas, sparčiai besivystančios inovacijos, dirbtinis intelektas, globalizacija, didieji duomenys, robotizacija, virtualių bendruomenių ir tarpusavio pasitikėjimo klausimai reikalauja naujo, kontekstualaus mąstymo. Todėl mūsų agentūra siekia padėti perprasti aplinkinius pasaulius ir rasti geriausius kelius judėti pirmyn.

 • 01 Mar Darnaus vystymosi tikslų integracija į organizacijų veiklą

  Vasario 4 - 9 dienomis Rygoje, LatConsul vyko ketvirtasios sociSDG projekto kūrybinės dirbtuvės. Kartu su mumis jose dalyvavo dar septynios su darnaus vystymosi įgyvendinimu dirbančios organizacijos: The Croatian Institute for CSR (koordinatorius, Kroatija), Global Impact Grid (Vokietija), LUM University (Italija), Pontis Foundation (Slovakija), Materahub(Italija), LatConsul SIA (Latvija), Datamaran(Jungtinė Karalystė), Kaleidoscope Futures (Jungtinė Karalystė).

  Siekiant padėti kompanijoms ir prisidėti prie DVT įgyvendinimo, Jungtinės Tautos sukūrė DVT kompasą (angl. The SDG Compass). Ši iniciatyva pateikia 5 žingsnius, kurie maksimaliai padidintų kompanijų įsitraukimą, kad būtų pasiekti DVT. Vis dėlto, tai tik pradžia ir daugumai vis dar trūksta daugiau žinių šioje srityje. Dėl šios priežasties, vienas iš pagrindinių mūsų konsorciumo uždavinių yra informuoti ir šviesti plačiąją visuomenę, viešo ir privataus sektorių atstovus.

  SociSDGs - tai projektas, siekiantis didinti žmonių, kompanijų bei atsakingų institucijų sąmoningumą DVT bei jų įtraukimo į verslo strategijas srityje, o taip pat skleisti bendrą suvokimą apie darnų vystymąsi.

  Rygoje buvo surengtos penkių dienų kūrybinės dirbtuvės su tarptautiniais pranešėjais pristatančiais savo idėjas ir siūlomus sprendimus skurdo mažinimo (DVT1) bei sveikos gyvensenos užtikrinimo (DVT3) klausimais:

  Latvijos Respublikos socialinės apsaugos ministerijos socialinės įtraukties departamento direktorė Elina Celmina pristatė 2009 metų administracinės reformos Latvijoje rezultatus bei šios sistemos naudą Latvijai. Skurdo rodikliai Latvijoje 2013 m. sumažėjo iki 21,2%, palyginus su 2008 m. 26,4%. Didžiausia skurdo rizikos grupė pagal šeimos ūkį yra vieniši tėvai bent su vienu išlaikomu vaiku (41,1%), o mažiausia skurdo rizikos grupė yra dviejų tėvų ir vieno vaiko šeimos.

  Inese Vaivare, organizacijos Latvian Platform for Development Cooperation (LAPAS) direktorė, pristatė pavyzdį, kaip valdžia gali bendradarbiauti su nevyriausybine organizacija ir įtvirtinti darnaus vystymosi tikslus į nacionalinę struktūrą 4 etapais (integravimas, šokas, nesėkmė ir “mums pavyko”). Darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimo Latvijoje rezultatai yra paskelbti ataskaitoje Sustainable development of Latvia.

  Martins Valters projektas Age is not an Obstacle (Metai ne kliūtis) paaiškino, kas yra absoliutus ir santykinis skurdas bei pateikė būdų, kaip valdžia galėtų spręsti šią problemą.

  Kūrybinių dirbtuvių dalis buvo ir Free Riga turas, tai projektas siekiantis atnaujinti apleistus pastatus Rygoje, vadovaujamas Jazeps Bikse.

  Dominykas Karpovič pasakojo apie krepšinio klubą Palangos kuršiai ir bendruomenės stiprinimą pasitelkiant sportą.

  Jugnė JonušaitėHealthstate kalbėjo apie sveiką mitybą ir įrodė posakio “esi ką valgai” svarbą.

  Justas Kučinskas ir Severas ŠvedasMovement Vilnius priminė žaidimo ir judėjimo būtinumą šiuolaikiniame gyvenime.

  Artiomas ŠabajevasTeenshapers supažindino su holistiniu metodu sprendžiant nutukimo problemą.

  Anton NikitinVilniaus susisiekimo paslaugų atkleidė ryšį tarp miesto infrastruktūros ir miestiečių sveikatos.

  Kristina MedžiausytėLietuvos Respublika sveikatos apsaugos ministerijos pabrėžė psichinės sveikatos svarbą bendrai žmogaus sveikatai ir savijautai.

  Dirbtuvių metu įvyko ir internetiniai seminarai apie geriausias iniciatyvas DVT1 ir DVT3 srityse:
  • DVT1: https://www.youtube.com/watch?v=uAmHEcPLAbg
  • DVT3: https://www.youtube.com/watch?v=rDJZnsJC6WI&t=1s

  Kitas partnerių susitikimas vyks Bratislavoje (Slovakija), 2019 m. birželio 3-7 dienomis. Jei turite klausimų dėl konsorciumo, galite kreiptis elektroniniu paštu info@idop.hr. Daugiau informacijos apie projektą galima rasti svetainėje www.socisdg.com arba Facebook ir Twitter paskyrose.

Kasdienybė